Світлана Талан "Не вурдалаки"

08.08.2016

Переглядів: 1787

http://chytay-ua.com/

Кохання опалене війною, швидкоплинність життя, любов до дітей, дорога до віри у Благодать Всевишнього, коли це єдина надія на порятунок маленької донечки, компроміс із власним сумлінням і крадіжка хліба, щоб діти не померли жахливою голодною смертю – ось лише деякі болючі і складні теми, які осмислює сучасна українська письменниця Світлана Талан у своєму романі «Не вурдалаки».

Кожна сторіночка цієї книги сповнена болю та втіхи за успіхи чи невдачі родини, смутку та радості, відчаю та захоплення, гнітючої зневіри та всепоглинаючого кохання, що, здається, ладне пробачити навіть зраду… але чи до снаги?...

Тема дитинства зруйнованого лихоліттям другої світової війни є однією із наскрізних у цій життєвій історії, так просто розказаної вустами Марії, котра так мріє бути схожою на свою добру вчительку Надію Іванівну. Саме така мрія окриляє і спонукає головну героїню разом із найкращою подругою шукати кращої долі у такому незвіданому, повному відкриттів великому місті. Що чекає яснооких красунь?: перше кохання,  омріяний успіх чи труднощі та нестатки? – залишмо ці секрети та виверти невблаганної долі широкій читацькій аудиторії поціновувачів таланту шановної авторки… а я, поділюся власними роздумами – враженнями від прочитаного, передуманого….

Оповідь книги ведеться від імені головної героїні в дуже легкій манері, так, ніби вона розповідає читачеві про своє життя, зі всіма його болями, радощами, не легким вибором між розумом і серцем.

Відкривається роман присвятою «Світлій пам’яті батька, любій матері та усім дітям війни». Письменниця ніби натякає на те, що в певному сенсі  роман буде автобіографічним і, на мою думку, вже в цьому криється початок інтриги, певний стимул, від якого цікавість та прагнення до прочитання лише зростає.

За жанром – це вже традиційна, але не менш захоплююча «реальна історія». Історія про незламність людського духу, вміння радіти простим речам, про час, в який жили, працювали та вірили наші прабабусі, коли постоли, платтячко із найпростішої тканини і мішечок картоплі були найбільшою радістю. Проте, не поспішайте відкладати книгу, наче «антикваріат», тому що вона навдивовижу сучасна і актуальна, тому що стільки українців відчувають нестачу води, їжі, небезпеку від  мін, розтяжок та інші страхіття війни на сучасних теренах Донбасу, окупованим в цю мить чоботом кривавих кремлівських найманців.

Книга розвінчує міфи про благо квітучого соціалістичного минулого і буде особливо корисною для тих, хто зараз не бажає скинути полуду та ілюзію про «руський мір» із його проросійськими ідеалами.

«Не вурдалаки» - роман, сповнений життєвої мудрости, вміння любити і прощати, цінувати кожну прожиту мить і… кидає виклик байдужості суспільства, що так звикло «не помічати»…

Читайте також відгук на книжку: Світлан Талан "Купеля".

Ігор Зіньчук

Філолог, автор книжкових оглядів, блогер, копірайтер

author photo