Мирослав Дочинець "Світован. Штудії під небесним шатром"

29.05.2017

Переглядів: 2693

http://chytay-ua.com/

Іноді, прочитана книга, наче ковток доброго вистояного вина, що надовго залишає густий аромат, приємний після смак, заохочуючи до роздумів. Таким було моє враження, коли перегорнув останню сторінку «роману - намисто» (визначення письменника) «Світован. Штудії під небесним шатром» Мирослава Дочинця.

На мою думку, книгу, цілком виправдано, можна охарактеризувати як енциклопедію єднання людини з природою, адже тут читач відкриває для себе цінність, красу, неповторність, а головне – життєдайну силу цілющості природи українських Карпат.

Роман є тематично спорідненим із книгою «Многії літа. Благії літа» тому що Світован це добре знайомий українському читачеві Андрій Ворон. За сюжетом книги, молодий журналіст проводить літо в горах, на обійсті народного мудреця – старожила, котрий називає себе не інакше, як «Той, що перейшов світ. І далі йде, перебуваючи в дорозі до самого себе…» (с.62). А журналіст, справді, наче дорогоцінні намистини, клопітливо нанизує на нитку пам`яті прислів`я, приказки, народні прикмети, рецепти лікування недуг цілющою силою лікарських трав, якими так щедро і просто ділиться довгожитель.

Книга може стати порадником у багатьох життєвих ситуаціях, якщо є щире прагнення осягнути простоту її не нав`язливих  порад, рекомендацій, філософсько – етичних постулатів та роздумів.

Ось як герой трактує призначення людини у світі та суспільстві: «… людина є на третину тим, що робить, на третину тим, що думає. І на третину тим, що инші думають про неї. Три речі визначають нас: праця, чесність і досягнення. Три речі руйнують нас: гординя, злість, пияцтво – розпуста. Три речі, які не сміємо занедбати: любов, дружбу і честь.  І три, що є ненадійними й дочасними: влада, удача, маєтність…» (с.211).

 Дуже цікавими й своєрідними у простоті їх втілення є «Рецепти здорового і втішного тривку від Світована» (с. 178), де зібрано низку порад, які зроблять повсякденне життя людини простішим, допоможуть віднайти віру, надію, покажуть, як бачити і відчувати радість життя у дрібницях, що на перший погляд є не значущими, мало помітними.

Для мене, майже на кожній сторінці книги траплялася думка, вислів, спостереження, яке варто запам`ятати, занотувати, аби зберегти на скрижалях пам`яті. Це - слова народної мудрості до яких слід прислухатися, щоб по іншому сприймати світ і себе, як маленьку частинку, що робить його трішечки кращим, добрішим своїми власними вчинками, думками, щоденними справами.

Письменник, у власному неповторному творчому стилі виділяє курсивом у тексті роману всі вислови, думки, цитати до яких прагне привернути увагу читача, поставити акценти на особливій важливості написаного, сказаного, почутого.

Книга є справжньою «скарбничкою» для всіх, хто цікавиться давньою питомо українською лексикою, що зараз вживається у мові вкрай рідко, або вийшла з ужитку зовсім. Філологи – дослідники точно знайдуть у книзі неозоре поле для діяльності у зазначеному напрямку.

Штудії під небесним шатром» варто прочитати «усім, хто цікавиться багатством рідного Слова: «… Слово має злагіднювати душу, засвічувати в ній сонце, осявати Даром Святого Духа, а не пробивати чорну діру…. Написане має бути пронизане любов`ю до всього земного простого життя. Має викликати довіру. Тоді слово важливіше за сонце, яке то сходить, то заходить…» (с. 217).

До речі, якщо шукаєте рецепт молодості, або бажаєте знайти квітку червоної рути, тоді, травознай Світован люб`язно відкриє Вам секрет… а ще «вручить» ключ до удачі і допоможе спізнати таємницю прощення між рядків цієї глибокої, за своїм внутрішнім змістом, енциклопедії єднання людини з природою.

Ігор Зіньчук

Філолог, автор книжкових оглядів, блогер, копірайтер

author photo