Генрі Кіссінджер "Світовий порядок"

02.11.2017

Переглядів: 3434

http://chytay-ua.com/

Політика – це мистецтво можливого, наука відносного. 

Отто фон Бісмарк

Хайнц Альфред Кіссінгер народився 27 травня 1923 в Німеччині в єврейській сім'ї. Його батько викладав історію та географію, мати була домогосподаркою. Сам Хайнц захоплювався футболом і навіть грав в молодіжному складі місцевої команди. 

Рятуючись від нацистських переслідувань, сім’я Кіссінгерів покинула Німеччину і 5 вересня 1938 року прибула до Нью Йорка. Там Хайнц навчався і працював, у 1943 році вступив до лав збройних сил і отримав громадянство США. 

Після війни ерудований та спраглий до знань Генрі Кіссінджер (а саме так змінилося його ім’я) навчався в Гарвардському університеті і захистив докторську дисертацію з історії політики. Зробивши доволі вдалу і успішну наукову кар’єру, він став радником з національної безпеки при президенті Ніксоні в 1969, був державним секретарем у 1973–1977 рр. Найвищим його досягненням у міжнародній політиці стало покращення стосунків Штатів з Китаєм та пом’якшення у стосунках з СРСР під час Холодної війни, яке отримало назву «Розрядка».

Генрі Кіссінджер також брав участь у переговорах про вивід американських військ з В'єтнаму в 1973 та в арабо-ізраїльських мирних перемовинах у 1973-1975 рр. За це, точніше, «на знак визнання заслуг у зв'язку з перемир'ям у В'єтнамі», він отримав Нобелівську премію миру за 1973 рік.

Особистість Генрі Кіссінджера є доволі суперечливою. Прихильники захоплюються ним як великим дипломатом та політиком, вважаючи істинним миротворцем і щирим патріотом. Водночас багато хто називає Кіссінджера ледь не військовим злочинцем за його роль в інтервенції в Чилі та підтримку Пакистану, незважаючи на вчинений ним геноцид проти населення Бангладешу під час війни цієї країни за свою незалежність. 

У свої 94 роки Генрі Кіссінджер продовжує консалтингову діяльність, коментує американську та міжнародну політику і активно пише, зокрема, про історію дипломатії та міжнародні відносини. Його останню на сьогодні книгу «Світовий порядок» видавництво «Наш формат» переклало українською.  

«Світовий порядок» (повна назва книги – «Світовий порядок. Роздуми про характер націй в історичному контексті») – це спроба описати і проаналізувати ключові моменти, які впливали та впливають на глобальний хід історії. Автор робить глибокі екскурси в минуле ключових країн та регіонів, детально зосереджуючись на вирішальних подіях та особистостях. Таким чином, Кіссінджер простежує виникнення та розвиток поняття «держава» в цілому, його трактування в різних епохах і на різних континентах. Зокрема, він детально зупиняється на Європі, де зародилася Вестфальська система міжнародних відносин (її виникнення датують 1648 р., коли було укладено Вестфальський мир), що на сьогодні є панівною і розглядає своєю основною структурною і системною одиницею державу. 

Окремий розділ книги присвячений ісламізму та питанням становлення держав Близького Сходу, де поняття «держави» та непорушності її кордонів подається крізь призму ісламської релігії і філософських поглядів. Те ж саме стосується і Азії. В розділі, присвяченому їй, головна увага зосереджується на Японії, Індії та Китаю як на країнах, що визначають напрям історичного розвитку і поступу всього континенту. Така увага до історії і еволюції країн робить «Світовий порядок» схожою на книгу «Чому нації занепадають?». Щоправда, у Дарона Аджемоґлу і Джеймса Робінсона історичний і економічний аспекти розкриваються значно повніше і глибше, Кіссінджер же більше акцентує на становленні і підтриманні світової рівноваги.

Читаючи «Світовий порядок» не варто забувати, що перш за все книга написана досвідченим американським політиком і дипломатом, який стикався в своїй роботі з багатьма важкими і вирішальними викликами. Іранська ядерна програма (Ірану навіть присвячений цілий розділ), в’єтнамська війна, мирні переговори в близькосхідному регіоні, складні стосунки з СРСР та Китаєм, політика Штатів в південно-американському регіоні – і це далеко не повний перелік того, з чим мав справу Кіссінджер. Звісно, що всі ці кризові ситуації вирішувалися, виходячи в першу чергу з інтересів Сполучених Штатів. 

Крізь цю призму і написана книга. Її останні розділи – це роздуми над історією США, їхнім місцем на світовій політичній арені та в міжнародному контексті взаємодії з іншими світовими лідерами. Кіссінджер переконаний, що ключова роль у підтриманні миру та стабільності у світі належить і в близькій перспективі буде належати саме його країні. Однак, він також визнає, що сьогодні ми стикнулися з новими ризиками і викликами, здатними зруйнувати і без того доволі крихку рівновагу: кібертероризм, поширення ядерної зброї, корейська загроза та багато іншого в перспективі загрожують встановленому світовому порядку. Це те, до чого, як переконує Кіссінджер, потрібно готувати вже зараз. Бо, зрештою, попереджений означає озброєний. 

Оксана Пелюшенко

Редактор рубрики «Книги», відповідальна за PR, Твіттер, смаколики і вазони в офісі.

Сторінка автора в Facebook

author photo