Книги про космос від Павла Поцелуєва

15.02.2019

Переглядів: 1637

http://chytay-ua.com/

Твіти Ілона Маска отримують тисячі репостів. Запуски ракет компанії SpaceX дивляться мільйони людей в різних куточках світу під час прямих трансляцій. Річард Бренсон заявив про намір вирушити в космос на борту власного космічного корабля на честь 50-річчя висадки на Місяць. Жарти про Марс і картоплю час від часу спливають в мережі з моменту прем’єри «Марсіанина», надтехнологічні запуски від SpaceX стали буденністю, а марсохід Perseverance ("Наполегливість") веде свій акаунт у декількох соцмережах.

Завдяки сучасним технологіям, відкритості і технічному прогресу сьогодні космос став як ніколи близьким. Велику роль в цьому відіграють також і популяризатори науки – люди, які з власної ініціативи створюють сайти, ютюб-канали та інші майданчики, де фанати, любителі і просто всі охочі можуть дізнаватися, чим сьогодні живе космічна галузь, хто, що, коли і куди запускає і, можливо, в найближче десятиліття побачить, як перші люди гордо крокують червоною планетою. 

Одним з таких ентузіастів є Павло Поцелуєв, засновник, автор та ідейний натхненник проекту Alpha Centauri. Його ми і попросили розповісти про те, що варто почитати, якщо вам не дає спокою питання: що там над нами і як туди добратися. 

Мене досить часто просять допомогти з вибором літератури, особливо якщо мова заходить про космос. І хоча в моїй колекції були різні книжки — від суто технічних до легких популяризаційних — все ж є кілька авторів та прикладів, які я можу рекомендувати кожному.

В Інтернеті достатньо збірок науково-космічної літератури, але я радий, що серед українців є автори, чиї книжки я поставлю попереду інших. До речі, минулого року обидві стали бестселерами.

Сергій Парновський, Олексій Парновський: «Як влаштовано Всесвіт. Вступ до сучасної космології»

Чудова робота українських вчених, яку (на відміну від деяких наступних) можна рекомендувати читати в будь-якому віці. Починаючи десь з дев’ятого класу. Так, тут є формули та деякі складні на перший погляд поняття. Але вчені на те і вчені, щоб зуміти послідовно пройтися всією історією космології — від найперших відкриттів та теоретичних основ, через темну матерію та чорні діри, до наукової передової. Що цікаво — є і англомовна версія цієї роботи!

Прекрасна нагода ознайомитися з предметом та дивувати друзів цікавими фактами та спостереженнями. Адже space is the new sexy!

Дорж Бату: «Франческа. Повелителька траєкторій»

Ще одна книга, написана українською. Автор розповідає про побут на своїй роботі — у Центрі управління польотами NASA. Робочі балачки, невеликі технічні деталі, персонал бази із особливим доступом — все це стане ніби близьким та знайомим вам особисто. Але головною героїнею, як ви могли здогадатися з назви, є Франческа, американська сицилійка, яка постійно потрапляє у кумедні та веселі ситуації. Не чекайте складних формул або надмірно філософських роздумів про виникнення Всесвіту: їх прекрасно замінять замальовки з роботи у найкращій космічній агенції на Землі та особливості однієї з найголовніших взаємодій, доступних нашому розумінню: взаємодії між людьми.

Обидві запропоновані книжки — це must-read. Вони не взаємозамінні, їх треба читати окремо, пізнаючи як Всесвіт у його величному масштабі, так і важливу роботу у близькому нам — людському. Я дуже радий, що українська література збагачується такими людьми, як Сергій, Олексій та Дорж. Ще більше я радий тому, що люди її із задоволенням читають.

Тепер перейдемо до декількох основних книжок, на які вам варто звернути увагу. Для дітей я можу порекомендувати серію робіт Стівена та Люсі Гокінґ про життя маленького дослідника Джорджа, який сприймається читачем як близький друг. П’ять книжок, які варто читати у такому порядку: «Джордж і таємний ключ до Всесвіту», «Джордж і скарби космосу», «Джордж і Великий Вибух», «Джордж і незламний код», «Джордж і блакитний супутник».

Це дуже легка дитяча казка, яка, тим не менш, дає базові знання про будову Всесвіту та роль людини у ньому. Вона може надихнути дитину, здивувати її масштабами і зацікавити аж до самостійного поглиблення у тему. Я не рекомендую купувати одразу всі книжки, достатньо почати з однієї і подивитися, наскільки далеко пригоди Джорджа покличуть вас із дитиною у новий, поки невідомий, світ.

Дорослі теж можуть читати Гокінґа — це зовсім не важко і дуже захоплює. Три його власні книжки, на які варто звернути увагу, — «Найкоротша історія часу», та, у якості продовження, «Чорні діри та молоді Всесвіти» і «Теорія всього». Свого часу вони зробили ближчими до космосу мільйони людей по всьому світу. Хто знає, може до них приєднаєтеся і ви?

Більш поглиблена література теж є, тут і Брайан Грін з його «Елегантним Всесвітом», і Лоуренс Краусс «Таємниці походження Всесвіту». Відомий усім Ніл Тайсон з роботою «Смерть у чорній дірі й інші дрібні космічні труднощі» (українською я її, на жаль, не бачив). Спільна книжка Роберта Пенроуза та Стівена Гокінґа «Природа простору-часу». Стівен Вайнберг «Перші три хвилини» — хороший матеріал на тему Великого вибуху та створення Всесвіту.

Серед більш художньої літератури варто звернути увагу на роман Карла Сагана «Контакт». Можливо, ви бачили знятий за його мотивами фільм. Дуже популярною є книга Кіпа Торна «Інтерстелар. Наука за кадром».

Якщо ви раніше не цікавилися літературою на тему космосу, то обов’язково знайдете у списку те, що вам сподобається. Тут варто звернутися до відгуків та рецензій, можливо, запитати знайомих. Ви будете здивовані тим, скільки людей з вашого оточення читали основні книжки з наведеного списку.

Знімок Hubble Ultra Deep Field — одне з найглибших космічних фото в історії

Тим, хто шукає більш глибокого занурення у тему, я можу порекомендувати ті роботи, які було наведено двома абзацами вище: слід звертати увагу на «свіжіші» книжки, не обов’язково від іменитих вчених. Космологія постійно розвивається і доповнюється, ще сто п’ятдесят років тому ми точно не знали про існування інших галактик, а двадцять п’ять років тому — передбачали, що планети (такі, як наша Земля) — щаслива випадковість. З тих пір було відкрито більше чотирьох тисяч екзопланет — це здебільшого лише ті планети, чия вісь обертання нахилена до нас особливим чином.

Тому шукайте, вчіться, долучайте своїх близьких... І не забувайте дивитися вгору.

Підтримати нас можна тут - Підтримати проект

Оксана Пелюшенко

Редактор рубрики «Книги», відповідальна за PR, Твіттер, смаколики і вазони в офісі.

Сторінка автора в Facebook

author photo