Себастіан Гаффнер «Черчілль. Біографія»

18.10.2020

Переглядів: 1675

http://chytay-ua.com/

Коли ви йдете крізь пекло – не зупиняйтеся. 

Вінстон Черчілль

Якщо вам цікаво, чим закінчилася ця книга, то тут нічого неочікуваного і особливого: сер Вінстон помер. Але навряд чи варто вважати це спойлером, оскільки помер він ще в 1965му! 

А якщо в цілому про книжку, то це не зовсім біографія Черчілля. Тут практично немає його Клементіни (згадка тривалістю в декілька речень не рахується), тут мало уваги приділено всьому, що відбувалося поза політичною і військовою кар'єрою Черчілля, мені б, наприклад, було б ще цікаво прочитати про взаємини містера Ч. з королівською сім'єю.

Але насправді я придираюся. Так, це не вичерпна біографія, але чого ж хотіти від книжки на 150 ст.? Сюди вмістилося все, за що Черчілля визнаються, впізнають і обожнюють (він посів перше місце і отримав близько мільйона голосів в опитуванні BBC "100 Greatest Britons" у 2002 р. та був названий "The Greatest of Them All"). Тут є Черчілль-політик, Черчілль-стратег, Черчілль-військовий і Черчілль-воїн. І є автор, який щиро намагається описати цю неординарну особистість зі всіх можливих сторін, не сповзаючи при цьому в виспівування дифірамбів і відверте захоплення. Слід визнати, це йому практично вдалося.

Переказувати біографії таких людей, як сер Ч., – справа невдячна і непотрібна. Але все ж, якщо спробувати, то вийде якось так: Черчілль – чудовий оратор, але не найкращий, він так собі міністр мирного часу і ідеальний міністр війни. Він взагалі людина війни. Істинний демон Черчілля прокидається, тільки коли десь починають падати бомби чи з'являється перспектива більш-менш пристойної війни. Ну чи хоча б воєнної кампанії.

Людина миру не тікатиме на фронт, вона шукатиме способів зробити так, щоб фронт до неї не дійшов, а ще краще, щоб він взагалі зник. А Черчіллю війна була потрібна, щоб жити. Він не любив мир і особливо замирювання. Черчілль любив перемогу і визнавав лише її. Якщо перемога приносила мир – сер Ч. був не проти. Але жоден мир без перемоги для нього не існував. Спершу ми перемагаємо, потім, якщо потрібно, миримося. Ну і ділимо світ. Пам'ятаєте: якщо країна, вибираючи між війною і ганьбою, обере ганьбу, вона отримає і війну, і ганьбу.

13 травня 1940 р. Вінстон Черчілль вперше на посту Прем’єр-міністра звертається до народу. Він виголошує свою знамениту промову «Кров, важка праця, сльози і піт». Послухати її можна ТУТ.

Принцеса Єлизавета (майбутня Королева Єлизавета ІІ), королева, прем’єр-міністр Вінстон Черчілль, Король Георг VI, принцеса Маргарет на балконі Букінгемського палацу 8 травня 1945 р. Друга світова війна в Європі закінчилася перемогою союзників.

НЕ НА ПРАВАХ РЕКЛАМИ!!!!

Якщо хочеться більше і повніше почитати про сера Вінстона Леонарда Спенсера Черчілля, то в перекладі вже є:

- Мартін Ґілберт «Черчилль. Біографія»

- Деніел Сміт «Думати, як Вінстон Черчилль»

- Боріс Джонсон «Фактор Черчилля: Як одна людина змінила історію»

- Кендіс Міллард «Герой імперії»

- Джон Гарт «Як Черчилль врятував цивілізацію»

 

З творчістю самого Нобелівського лауреата (а сер Вінстон отримав Нобелівську премію з літератури у 1953 році) теж варто ознайомитися:

- Вінстон Черчілль «Саврола»

- Вінстон Черчілль «Спогади про Другу світову війну (Том 1 і 2)»

Ну і якщо з якихось невідомих науці причин ви досі не дивилися «Темні часи» (Darkest Hour), то чому ви досі тут, а не завантажуєте цей фільм???

Оксана Пелюшенко

Редактор рубрики «Книги», відповідальна за PR, Твіттер, смаколики і вазони в офісі.

Сторінка автора в Facebook

author photo