Місто і люди

03.10.2020

Переглядів: 752

http://chytay-ua.com/

Як читати міста? Як їх розуміти? Чому їх побудували? Про що думали архітектори, проектуючи проспект? Для яких цілей проектували ці лінійні парки?

Чи задумувалися ви про це, гуляючи будь-яким містом? Я от люблю планування вулиць. Завжди думаю, для чого цей будинок побудували саме на цьому місці? Чому сквер розбитий над річкою, а не зроблена набережна з лавочками? Яка будівля є центральною на цьому проспекті? Це моє улюблене заняття під час подорожей.

Міста можна читати. І це такий кайф - розуміти задум архітекторів, ландшафтників і скульпторів. Вам відкривається внутрішня кухня міста і ви починаєте розуміти весь його всесвіт. Усі ці вулиці, площі, парки – це для людей. Міста будуються саме для них. І правильне планування є першочерговим завданням. Адже від цього залежить майбутній комфорт мешканців.

Пропоную вам список книг для наскрізь урбаністичних людей. В цих книгах ви прочитаєте про те, як має виглядати комфортне місто для проживання.

1. Жайме Лернер “Акупунктура міста”


Жейме Лернер - архітектор українського походження, консультант ООН з питань міського планування. Він став мером занедбаного мегаполіса і перетворив його в справжнісінький парк. Показав людям, що навіть промислове місто може стати місцем відпочинку.

Лернер розповідає, як перетворити місто на затишний дім. Його теорія “акупунктури міста” – це поєднання комфорту й урбаністики. Автор книги пояснює, як за допомогою якоїсь незначної, на перший погляд, дрібнички можна змінити місто в кращу сторону. Як маленькі зміни здатні призвести до грандіозних.

2. Колін Еллард “Як архітектура впливає на нашу поведінку і самопочуття” (Colin Ellard “Places of the Heart: The Psychogeography of Everyday”)

Як міське середовище, а саме торгові центри, парки, величезні будинки та нагромадження одноманітних забудов впливають на самопочуття мешканця? Що він відчуває, гуляючи поміж простими маленькими будиночками? Чому вони нам більше подобаються, ніж висотки?
Чи здатні ми прийняти розумні міста і як нам у них буде житися? Для чого людям парки посеред зупинок метро? Чи не трата це такого цінного громадського простору? Де знайти гармонію у місті між природою і бетоном?

Автор книги Колін Еллард – відомий вчений, фахівець з когнітивної нейропсихології і психогеографії, американський популяризатор науки. Він у книзі старається розповісти читачам, як будівлі контактують з людьми, та чому так важливо розуміти простори.

3. Йен Ґeл “Місто для людей”


Йен Ґeл – архітектор, колись – професор Датської королівської академії мистецтв. Автор книжок “Нові міські простори”, “Нове життя в місті”, “Життя між спорудами” і “Суспільний простір – суспільне життя. ” Розробляв проекти міського середовища для таких міст, як Стокгольм, Лондон, Сідней, Мельбурн, Нью-Йорк, Сіетл.

Він допомагає змінювати урбаністичні середовища в містах по усьому світі. А також розуміти, що урбаністика - це тоді, коли навіть повністю бетонні міста можуть бути комфортними для проживання. Що навіть між каміннями й металом можна влаштувати райський парк. Він розповідає, як непридатні на перший погляд простори можна перетворити на місця для мешканців. Адже усі міста для людей.

4. Патрік Нгуєн “За вулицею:100 впливових вуличних митців” (Patrick Nguyen “Beyond the street: 100 leading urban artists”)

Стріт арт уже давно не акт вандалізму і хуліганства. Це самостійна і незалежна течія сучасного мистецтва. Мурали й графіті стали частиною життя міста. В усьому світі роботами художників на стінах захоплюються люди, проходять виставки та збільшується кількість їхніх прихильників. 

Мистецтво на стінах допомагає від банального - прикрасити сірі одноманітні будівлі, до глобального – стає ідентифікатором міста, а деколи й туристичною принадою. Люди приїжджають подивитися на витвір мистецтва, а це своєю чергою призводить до розвитку району, де знаходиться мурал чи графіті. За туристами приходять ресторани, кав’ярні, сувенірні магазини, так званий середній бізнес. Район оживає і перестає бути просто спальним мурашником.

Ось так, завдяки “простому” малюнку, можна розвинути цілий район міста.

5. Вілл Джонес “Як читати Нью-Йорк” (Will Jones “How to Read New York: A Crash Course in Big Apple Architecture”)


Нью-Йорк то моя маленька слабість і велика любов. Тому ця книжка не випадково опинилася у моїй домашній бібліотеці. Кишенькова інструкція про те, як правильно розуміти архітектуру міста. З красивими ілюстраціями й доступними розповідями.

Міста будуються з урахуванням ландшафту і природних умов. Будівлі з’являються з відчуттям простору. Шпилі церкви постають з розумінням пропорцій будівлі. Скульптури оздоблюють музеї для підсилення величі головного входу. Бруківка на дорозі не тільки для краси. Декорування листковими мотивами для полегшення важкого атику.

Це книга про те, чому Нью-Йорк є Нью-Йорком і в чому його велич. Архітектура - це цікава наука, розуміючи яку, ви навчитесь читати міста.

Мар`яна Паславська

Редакторка, відповідальна за SEO сайту.

Сторінка автора в Facebook

author photo