Література з акцентом: Угорщина

16.11.2020

Переглядів: 770

http://chytay-ua.com/

Мене звуть Орсоля Раваш (Orsolya Ravasz). Мені 28 років. Після середньої школи я вступила до угорського університету, де вивчала економіку. Незабаром після закінчення навчання я влаштувалася на круїзний лайнер. Зараз мешкаю у приємному маленькому містечку в Румунії Дотепер, коли у мене є вільний час, я люблю читати сучасну літературу. І одним із моїх хобі є колекціонування старих книг з усіх країн.

У якому класі (або школі: початковій/середній/старшій) ти почала вивчати літературу? Як відбувався цей процес: ви знайомилися з творами під час уроків чи читали твори вдома, а потім разом з учителем та учнями обговорювали їх на уроці?

Ми почали читати книги вже в початковій школі, спочатку переважно невеликі книги для дітей. Після цього в середній школі почали читати все більше і більше значущих книжок. Найчастіше нам доводилося читати їх вдома, а потім писати есе на 500 слів про прочитане.

Який твій найулюбленіший письменник зі шкільної програми? Чому саме він/вона? І навпаки: чи є письменники, творчості яких ти терпіти не можеш? За що саме не любиш і чи змінила про них думку з часом?

Мій улюблений письменник – Петефі Шандор (Petőfi Sándor), він був угорським поетом, його вірші сповнені емоцій та болю. Коли я читала його книги, мені ніколи не було нудно. Однак було кілька письменників, новели котрих не могли привернути мою увагу, наприклад, Аді Ендре (Ady Endre).

Чи задавали тобі вивчити на пам’ять вірш, а потім продекламувати його перед усім класом? Який вірш зі шкільної програми запам’ятався найбільше?

Так, це було необхідно – вивчати вірші напам’ять, а потім декламувати їх перед усім класом. Якщо у місті було якесь свято, то ми повинні були читати вірші перед ширшою аудиторією. Іноді наших батьків запрошували до школи, аби відсвяткувати, приміром, День матері, ми також читали вірші для них.

Ти вивчала іноземну літературу в школі? Якщо так, то хто із іноземних письменників/поетів тобі найбільше запам’ятався?

В угорській школі я вивчала румунську літературу, оскільки це було обов’язково. Моїм улюбленим письменником був Йон Лука Караджале (Ion Luca Caragiale).

Писала есе за результатами прочитаних творів? Які оцінки отримувала?

Як я вже згадувала раніше, нам завжди доводилося писати есе про те, що ми читаємо, викладачі виставляли оцінки від 4 до 10. Моя середня оцінка була 9,5.

Наприкінці навчального року в Україні кожен учень отримує список літератури для читання під час літніх канікул. Чи була у вашій школі подібна практика? Чи ви читали рекомендовану літературу влітку

Ми також мали пропоновану до читання літературу на літо, проте я ніколи не слідувала цьому списку. Я більше полюбляю читати сучасну літературу, таку як «Гаррі Поттер».

Чи мала ти можливість познайомитися з українською літературою?

На жаль, ще ні.

Чи популярне читання в Угорщині? Чи сприяє уряд вашої країни популяризації читання?

Читання стає все менш і менш популярним, оскільки люди більше люблять користуватися Інтернетом. Книги вважаються елементами старої школи.

Кого б ти назвала найвизначнішим автором в Угорщині? Кого бачиш у якості літературних послів?

Я б сказала, що це хтось зі старих авторів. Сьогодні насправді не так багато нових письменників.

Яка твоя улюблена адаптація книги у фільмі?

Моєю улюбленою екранізацією стала стрічка «Парфумер: історія одного вбивці», за романом Патріка Зюскінда «Парфуми». Йдеться про життя француза, який був надзвичайно бідним, але він винайшов парфуми з незайманих дівчачих шкір та волосся. Я також люблю цю книгу. Вражаюча!

Як ти вважаєш, якого автора у вашій країні найбільше недооцінено? Яку з його книг ти порадила б прочитати?

Новели наших письменників досить непопулярні. Ми повинні дати можливість зрозуміти їх значення та винести певні життєві уроки.