Артуро Перес-Реверте "Клуб Дюма"

24.04.2016

Переглядів: 1220

http://chytay-ua.com/

Роман "Клуб Дюма" - це справжній подарунок любителям творчості Олександра Дюма. Іспанський письменник Артуро Перес-Реверте автор детективів та пригодницьких романів. Любов до пригодницької літератури в Переса-Реверте виникає ще в дитинстві, коли майбутній письменник зачитувався пригодницькими романами Дюма, Стівенсона та Конрада. Йому у спадок від діда залишилася кількатисячна бібліотека, де і проводив багато часу юний Артуро.

Всі ці деталі дуже важливі для прочитання роману "Клуб Дюма". Головний герой роману Лукас Корсо – книжковий дилер, який отримує рідкісні рукописи Олександра Дюма для встановлення їх автентичності. Паралельно розвивається інша сюжетна лінія, де Корсо отримує один із екземплярів демонологічної книги XVII ст. "З дев'яти дверей царства тіней" і він повинен порівняти її з іншими двома відомими копіями цієї книги.

Пригоди, таємниці, загадкові вбивства та дивовижні збіги все це, як і личить пригодницькому детективу, лягло в основу сюжетної лінії. Між всім цим Лукас Корсо буде зустрічати фанатичних бібліофілів, знавців демонології та неймовірно привабливих жінок. Географія пригод Лукаса Корсо дуже широка та динамічна – це Мадрид (Іспанія), Сінтра (Португалія), Париж (Франція), Толедо (Іспанія).

Дитяче захоплення творчістю Дюма дається взнаки вже у зрілого письменника. Всім хто знайомий з пригодами Д'Артаньяна та трьох мушкетерів – читати таку книжку буде цікаво та корисно. Адже між пригодами та сюжетними поворотами письменник в уста героїв роману вкладає безліч цікавих фактів про Олександра Дюма та його мушкетерів. Найважливіше, що Пересу-Реверте вдалося цікаво подати сухі енциклопедичні відомості, а також вміло вплести їх у свій роман. Тому довгі історичні відступи та розвідки про особливості пригодницьких романів XIXст. сприймаються органічно, а сама книжка читається легко. Для книголюбів ця історія буде мати свій шарм, адже гортаючи сторінки роману можна зустріти все нових і нових бібліофілів, що в різний спосіб будуть висловлювати свою любов до книг та літератури.

Багато літературних критиків каноном інтелектуального детективу називають Умберто Еко. Звичайно, що його вміння поєднувати приємне та корисне, пригодницьке та інтелектуальне стало взірцем для наслідування. Роман "Ім’я рози" вплинув на розвиток літератури, а сам жанр полонив серця мільйонів читачів. Артуро Переса-Реверте при цьому часто зараховують до письменників-середнячків. Його "Клуб Дюма" доступний для широкого кола читачів, але все ж насичений багатьма енциклопедичними відомостями. Та й харизматичний герой інтелектуал, який шукає розгадку таємниці, у супроводі загадкової жінки, згодом стане основою для сюжетів вже іншого кумира сучасності Дена Брауна. То ж якщо брати дві крайнощі – творчість Еко та Брауна, то Перес-Реверте буде знаходитися посередині.

Хто ж захоче схитрувати і не читати книги, а подивитися лише фільм  Полянського "Дев’ята брама", що був знятий за мотивами роману "Клуб Дюма", то повинен попередити, що сам сюжет фільму суттєво відрізняється від книги. Головну роль у фільмі зіграв Джоні Депп, що додає привабливості кінематографічній історії. Однак при всій повазі до режисерського таланту Полянського фільм оповідає приблизно 40% друкованої версії. Все, що пов’язано з Олександром Дюма у фільмі упущено. Тому найкращим варіантом буде прочитати роман "Клуб Дюма", а згодом подивитися фільм "Дев’ята брама". Однак в жодному разі не потрібно порівнювати книжку з фільмом, адже фільм варто розглядати як режисерське творіння Романа Полянського, який по своєму переповів історію складену Пересом-Ревертою.

Що можна почитати після "Клубу Дюма":

Умберто Еко, Жан-Клод Кар’єр "Не сподівайтеся позбутися книжок".

Ви прочитали роман Переса-Реверте "Клуб Дюма", а вам ще не набридли старі бібліотеки, рідкісні книги, дорогі колекції бібліофілів та фанатичні букіністи? Тоді отримайте повну насолоду та пориньте у світ книжок разом з Умберто Еко та Жаном-Клодом Кар’єром. Їхня розмова, яка видана окремою книгою, читається як гімн бібліофілів. В час, коли паперові видання замінюють гаджети, а багато хто пророкує зникнення друкованої книги, така розмова «закоханих у книжку людей» виглядає дуже доречною та цікавою.     

Андре Моруа "Три Дюма".

Хто захоче систематизувати знання про Дюма, а то й дізнатися більше про нього. Для такого випадку є прекрасний роман-біографія від Андре Моруа, де француз, майстер психологічної прози розповідає історію трьох поколінь сімейства Дюма.  

Слідкуйте за нашими найцікавішими публікаціями в соціальних мережах Facebook і ВКонтакті.