Генрі Марш "Історії про життя, смерть і нейрохірургію"

07.06.2016

Переглядів: 3123

http://chytay-ua.com/

“Who can – do, who can not – teach, who can not teach – teach teachers”.

Генрі Марш – британський нейрохірург. Спеціалізується на операціях на мозку під місцевою анестезією. Працює в одному з найбільших в Британії центрів хірургії мозку. Має багато нагород і титулів. Є головним персонажем фільму BBC “Ваше життя – в їхніх руках.

Нейрохірурги в Україні знають його дуже добре, деякі навіть особисто. Він та людина, котра стала піонером нейрохірургічної допомоги в нашій країні. Генрі Марш вперше прилетів до України в 1992 року і з цього часу регулярно відвідує країну. Тут він навчає українських нейрохірургів усіх тонкощів цієї професії. Ці події він також описав у своїй книжці.

“Історії про життя, смерть і нейрохірургію” - історії про лікаря і його пацієнтів. У цій книжці спогади і роздуми британського нейрохірурга. Описані справжні ситуації, котрі переживають люди зустрівшись з загрозою смерті.

Пацієнти часто сприймають лікарів, котрі будуть їх оперувати всесильними. Генрі Марш в своїй книжці розказує, що лікарі перш за все просто люди. З усім набором хиб і недоліків. Так вони вміють оперувати людей, так вони знають людську анатомію, але вони не можуть гарантувати на 100%, що операція буде вдалою. Деколи найпростіше хірургічне втручання може перетворитися на криваве побоїще з летальним кінцем.

Ця книжка не про вихваляння своїми перемогами і успіхами. Тут є багато відвертих розповідей про так звані скелети, тобто невдачі хірургів. Генрі Марш розповідає про своїх пацієнтів, котрих не вдалося врятувати. Деколи через його помилку. І йому з цим жити. Він був би радий їх забути, як би це цинічно не звучало.

Що мені сподобалося в цій книжці, так це ПРАВДА і ЩИРІСТЬ. Генрі Марш пояснює, що найголовніше в хірургії це гармонія між правдою і надією. Це чесні стосунки між лікарем і пацієнтом. І на сам кінець це розуміння кого ще можна, і варто оперувати, а кого краще відпустити додому помирати в колі сім’ї.

Це звучить дивно і жорстоко. Але це правда. І саме вміння правильно оцінити ситуацію робить з простого нейрохірурга - професійного нейрохірурга. Не дипломи, посади і визнання, а розуміння, коли операцію варто припинити. Навіть якщо таке закінчення хірургічного втручання не дасть тобі можливості показати чисті знімки (без пухлини) на всесвітній конференції. Але ти будеш впевнений, що пацієнт зможе прожити ще декілька років.

Уже понад 20 років Генрі Марш приїжджає в Україну навчати українських нейрохірургів. Безкоштовно консультує і оперує українських пацієнтів. У важкий для України час, коли українці кров’ю виборювали свої права на краще життя, він був в Києві. В 2015 році Генрі Марш вийшов на пенсію.

Книжка вчить нас довіряти лікарям. Просто довіряти.

Мені ця книжка допомогла зрозуміти і пробачити людям, котрі насправді мені нічого не винні. Це був їхній вибір і їхня правда. Це їхня історія. Історія пацієнта.

Слідкуйте за нашими найцікавішими публікаціями в соціальних мережах Facebook і ВКонтакті.

Мар`яна Паславська

Редакторка, відповідальна за SEO сайту.

Сторінка автора в Facebook

author photo