«Зродилися ми великої години…» ОУН і УПА. Бібліотека «Історичної правди»

13.02.2017

Переглядів: 2409

http://chytay-ua.com/

«Зродилися ми великої години…» ОУН і УПА. Бібліотека «Історичної правди». Укладання і передмова Вахтанга Кіпіані. – Харків: Віват, 2016. – 304 с.

Історія – скарбниця наших діянь,

свідок минулого,

приклад і повчання для сьогодення,

застереження для майбутнього.

Мігель де Сервантес

 

Як не прикро та історія України середини ХХ століття тривалий час перекручувалася, багато подій замовчувалося або трактувалося виключно негативно. Відповідно, сьогодні є дуже багато тем, що стосуються цього періоду тапотребують переосмислення. Вони цікаві не тільки професійним історикам, але й пересічним громадянам. Причому, не лишень нашої держави. Серед них і питання, що стосуються українського визвольного руху ХХ століття, організації українських націоналістів (ОУН) та української повстанської армії (УПА).

Дослідження на цю тему публікуються та доволі важко знайти книжку в якій під однією обкладинкою було б зібрано насправді різнобічну та ґрунтовну інформацію про цей період, але подану таким чином, щоб її міг аналізувати пересічний читач. Ситуацію виправило видавництво «Віват» опублікувавши впорядковану редактором сайту «Історична правда» Вахтангом Кіпіані збірку «Зродились ми великої години..» до якої ввійшли тексти, що протягом останніх років були опубліковані на сайті «Історичної правди».

Укладач в передмові до видання звернув увагу на те, що з початку лютого 2014 року зросло зацікавлення читачів сайту до публікацій про  бандерівців: «Відвідуваність сайтів у ці дні, не тільки нашого – багатьох, – виросла у рази. Люди шукають в інтернеті не тільки новини, але й відповіді на головні питання, які хвилюють. Google Analitycs показував, що зазвичай читачі навідувалися прочитати щось про Другу світову війну, щось про Крим і Хрущова, щось про Сталіна, щось про Василя Стуса… Але в ці дні лютого статистика демонструвала якусь аномалію.

Перша десятка пошуку виглядала приблизно так:

Степан Бандера

Кто такой Бандера?

Бендера

Бандера фашист

УПА Бандера

ОУН УПА Бандера

Бандера «Правий сектор»

І так далі.»

Наведена цитата яскраво демонструє зацікавлення користувачів мережі та аргументовано пояснює рішення видати збірку. Окрім того, Кіпіані наголошує, що «ця книжка не тільки про бандерівців – у лапках і без. Вона й про їхніх опонентів, друзів, попутників, ворогів: мельниківців, двійкарів, бульбівців, а також тисяч патріотів».

Структурно книжка поділена на шість розділів («Життя повстанця», «Постаті», «ОУН і УПА: організаційний аспект», «Боротьба на війні та в мирний час», «Важкі питання», «Документи епохи»), в кожному з яких міститься від двох до восьми статей. Тексти сюжетно не пов’язані між собою. Їх пов’язує тематика – розкриття українського визвольного руху в ХХ ст. та діяльності ОУН і УНА. Авторами текстів, що потрапили до збірки є повстанці, історики, журналісти, публіцисти, громадські діячі.

Гортаючи сторінки видання читач знайде інформацію про відомих суспільно-політичних діячів, як от Степан Бандера чи Євген Коновалець, про побут повстанців та труднощі з якими їм доводилося стикатися, ознайомиться з документами того часу та багато іншого.

Попри відносно невеликий обсяг, збірка є інформативною, статті ілюстровані чорно-білими світлинами деякі з них містять таблиці.

Загалом, можна сподіватися що збірка «Зродилися ми великої години…» зацікавить не тільки викладачів історії та студентів, але й всіх хто цікавиться історією ХХ ст. в цілому та України зокрема.

Микола Петращук

Літературний оглядач

author photo