Зоман Чейнані "Школа Добра і Зла"

01.11.2018

Переглядів: 5092

http://chytay-ua.com/

Тільки коли ти знищиш того, ким ти себе уявляєш, лише тоді отримаєш того, ким ти є насправді.

Зоман Чейнані «Школа Добра і Зла»

Немає значення, хто ми є. Мають значення наші вчинки.

Зоман Чейнані «Школа Добра і Зла»

Ми звикли, що казки – це для дітей, для розваги і для солодких снів. Казки для нас найчастіше перетворюються в історії, де наперед відомо, що добро обов’язково переможе зло, принц врятує принцесу, добра і чесна дівчина здолає всі перешкоди на шляху до коханого, братик з сестричкою знайдуть дорогу додому, фея в останню мить встигне врятувати падчерку, дракона буде вбито, відьма згорить, а злі сестри отримають по заслузі. А далі все. Поцілунок. Весілля. І жили вони довго і щасливо. Діти заснули, дорослі всміхнулися, поцілували їхні голівки, відклали книжку і тихенько, навшпиньки, вийшли з кімнати. 

Але чи закінчується казка на цьому? Ні. Принаймні в цьому впевнений Зоман Чейнані, автор підліткового фентезійного циклу «Школа Добра і Зла». Більше того, з цього моменту все тільки починається!

Для самого ж Чейнані казка почалася у 2013-му році, коли світ побачила перша частина його трилогії. Протягом наступних двох років з’явилися ще дві книги: «Школа добра і зла. Світ без принців» (2014) та «Школа Добра і Зла. Останнє Довго та Щасливо» (2015). Всі вони були більш ніж тепло прийняті читачами, отримали численні нагороди і кожна свого часу стала бестселером New York Times. Студія Universal Pictures вже придбала права на екранізацію, а видавництво «Ранок» цьогоріч видало всі три книги циклу, тож тепер їх можна прочитати українською. Отож, казка Чейнані складається справді чудово, особливо враховуючи, що покидати свій вигаданий світ він не планує. 

«Школа Добра і Зла» – це передусім дуже дівчача книжка. Дія її відбувається у світі, в якому казки – не вигадані історії, і реальніші навіть за саму реальність, адже можуть впливати на «неказковий» світ і змінювати його. 

У цьому світі є дві школи: Школа Добра, де навчаються Щасливці, майбутні принцеси й принци, і Школа Зла, де Нещасливці змагаються за титул найгіршого казкового лиходія. Всі вони – діти, яких свого часу забрав з рідних домівок загадковий Директор Школи. А ще у цьому світі живуть дві дівчинки: відлюдькувата, страшненька, з голови до п’ят одягнена в чорне Агата і прекрасна, ніжна та витончена Софі. Здається, ніхто не сумнівається, кого Директор забере до Школи Добра, а хто пізнаватиме ази відьомської майстерності. Однак, у долі (чи, можливо, у когось іншого?) свої плани на дівчаток. 

Здавалося б, до чого тут казки? А все просто: найкращі учні і учениці Шкіл стануть новими Попелюшками і Елізами, найжахливішими чародійками і лиходіями, про яких Казкар напише нову історію-казку, що нею зачитуватимуться у всіх світах. А ті, кому пощастить менше… Ну що ж, не для всіх казки закінчуються щасливо. Якщо є принцеса, то обов’язково має бути і тваринка-помічник, і чарівне дерево, і магічні предмети. Якщо є могутня відьма, хтось має стати її слугами, мерзенними чудовиськами і страшними корчавими деревами. А також ельфами, феями, вовками, горгуйлями…    

Софі та Агаті «пощастило». Їхня казка почала писатися задовго до того, як дівчатка потрапили до своїх чарівних Шкіл. А там починається справжня боротьба за дружбу, кохання, принца, за власне «Довго і щасливо», врешті-решт, просто жорстока боротьба за виживання. Чи впораються героїні зі численними випробуваннями? Де межа між Добром і Злом? На які жертви здатна справжня принцеса заради кохання чарівного принца? Чи завжди Добро перемагає Зло? І, зрештою, чи можуть дружити Принцеса і Відьма?

Так, сюжет «Школи…» може видатися дещо знайомим, особливо для тих, хто любить підліткове фентезі і вже знайомий зі світом Гаррі Поттера. Школи (чит. факультети), які ворогують між собою, вчителі зі своїми таємницями, картини, які розповідають історії, заклинання, магія, ліс, в який заборонено ходити під страхом смерті, туалетна кімната – все це ми вже точно десь проходили! Насправді, нічого дивного, такі моменти можна знайти в більшості книг схожого жанру, однак, місцями ця схожість у «Школі Добра і Зла» стає занадто очевидною. 

Також історія Чейнані грішить тим же, чим грішать більшість схожих книг: занадто юний вік і занадто дорослі і обдумані вчинки. Хоча, враховуючи, що героїні ну зовсім юні, можливо, даний цикл грішить таким трохи більше. Також грішить він і недбалою вичиткою, бо узяти ванну, знайти себе навколішки і кармани таки ріжуть око. Зате приємно порадує якість друку, оформлення, карта на форзаці і численні оригінальні ілюстрації Якопо Бруно. 

Головні героїні (а, треба зазначити, що цей цикл страшенно феміністичний і дівчачоорієнтований) у всьому світі зібрали власні армії прихильників.     

З одного боку, маємо вродливу, майже ідеальну Софі, яка зачаровує і закохує в себе з першого погляду. З іншого – Агату, яка з першого погляду здатна хіба що налякати і викликати зневагу та неприязнь. Але чим більше розгортається сюжет, тим очевиднішим стає те, що зовнішня краса часто буває оманливою, а душевну красу не можна отримати просто так. Наші вчинки і слова важливіші за одяг, зачіску, манери чи макіяж. Гостра на язик і непривітна Агата кинеться рятувати навіть найлютішого ворога, а красуня Софі своїм егоїзмом, заздрістю і зазнайством може накоїти дуже великих бід. 

Отож, «Школа Добра і Зла» – фентезійний цикл, який, можливо, і не стане улюбленим, але вам точно захочеться дізнатися, що ж там буде далі, і чи здобудуть героїні своє «Довго і щасливо». Тут багато «казковості», рожевих суконь і помад, а також цікавих сюжетних поворотів, несподіваних рішень і так само трохи несподіваних кривавих розправ. Не зовсім типово як для наївної дитячої казки, але якщо вже в нас є чисте Зло, то помста його буде жахливою. Ну а Казкар подбає, аби про історію Принцеси і Відьми дізнався весь світ.

Оксана Пелюшенко

Редактор рубрики «Книги», відповідальна за PR, Твіттер, смаколики і вазони в офісі.

Сторінка автора в Facebook

author photo