Атланти Айн Ренд розправляють плечі

01.03.2021

Переглядів: 731

http://chytay-ua.com/

Коли письменник є прихильником певних ідей, він намагається описати їх в художній формі, певним чином спроектувати на реальне життя і показати наслідки дотримання чи недотримання цих ідей в суспільстві. Саме це зробила американська письменниця єврейського походження Айн Ренд, яка була відомою прихильницею об'єктивізму та капіталізму. Саме ці ідеї знайшли своє художнє відображення через образи і ситуації в magnum opus авторки. Вдалим можна назвати той твір, який змушує читача замислитися про викладені думки, і проаналізувати наскільки вони резонують з його власними. З огляду на те, яким популярним став «Атлант» після виходу і залишається таким тепер, описані ідеї зацікавили багатьох.

Успішність першодруку пов'язують із «вдалими» обставинами на глобальному міжнародному рівні, а саме «холодній війні», в розквіт якої книга побачила світ. Упевному сенсі «Атлант розправив плечі» є критикою комуністичної системи Радянського Союзу і протиставлення їй американської системи. Такі протиставлення були доволі обґрунтованими і зрозумілими, саме вони спонукали людей до придбання роману тоді, але як пояснити її популярність у 21 столітті, коли радянський комунізм давно відійшов у минуле, програвши наративну битву ідеологій?

Той факт, що Айн Ренд була відвертою прихильницею вищезгаданих ідей, може одразу відштовхнути людей, які не вважають себе адептами вільного ринку. Однак, щоб підтримувати чи не підтримувати якісь ідеї, потрібно найперше розширювати свої знання про них, досліджувати, ознайомлюватись. Тому «Атланта» корисно читати людям з різними поглядами на політико-економічний устрій світу. Можна знайти багато аргументів на користь капіталізму і не менше проти нього, проте цінність цього твору в тому, що дуже велика увага приділяється в першу чергу ідеї того, яка ти людина, твоїй фаховості й професіоналізму. На думку авторки, коли державою керують некомпетентні чи несвідомі люди, вона приречена. І навпаки, якщо за справу беруться «люди розуму», тоді і всі навколо них будуть жити в благополуччі та достатку.

Критики «Атланта» апелюють до біографії авторки, її способу життя, висловлювань, ідеологічних відстоювань та суперечностей. Вони прочитали її книги, вивчили біографію і намагаються дати повну картину відчуттів, які викликала у них ця інформація. З їхніми висновками важко не погодитися, проте є інший підхід до прочитання «Атланта». Насамперед це художня книга і відноситися до неї варто саме як до художньої історії, а не підручника з економіки чи філософії. Адже вона не лише про бізнес, але і про стосунки, і про сім'ю, і про дружбу, про лідерство і ініціативу, багато про що. Це науково-фантастичний роман і про це необхідно пам'ятати також. Переконаний, що більшість з тих, хто зараз купує цей роман, майже нічого не знають про авторку, як і я не знав, коли читав, і отримував задоволення від читання попри ідеологічні розбіжності. Це і є відповідь на питання, чому книга залишається популярною у 21 столітті.

Читайте також: Знання врятує людство

Ця книга про людей-антагоністів, руйнівників та будівельників буття, які воюють на психологічних фронтах в ім'я нового раціонального світу. Ми не можемо знати всіх причин чому та чи інша людина опинилася на найвищому чи найнижчому рівні суспільної ієрархії, але як переконує нас А. Ренд, маючи розум повинні ним користуватися і за допомогою нього вийти з болота в якому опинилися. Якщо ж ми відмовляємося вибиратися з цього болота, то відмовляємося від самого життя і недостойні любові, поваги та допомоги інших. Це вибір між двома життєвими полюсами, який не завжди притаманний пересічному громадянину. «Атлант розправив плечі» - це також історія двох крайнощів людського існування. Сюжет переконує нас, що у суспільства є два виходи: або запропоновані ідеї, або крах і смерть. Сумнівний та безальтернативний вибір. Все ж таки життя не таке однорідне, воно багатогранне та варіативне. Вибір між життям і смертю не присутній в основі кожного повсякденного вибору, хоча його і не можна применшувати.

Книга прославляє великий бізнес, який заснований на філософії, талантові, розумові, зусиллях та раціоналізмі. Ці бізнесмени-атланти описані неначе давньогрецькі напівбоги, з яскравим волоссям та міцним тілом, адже свідомість і тіло нерозривно пов'язані, але все це зідеалізовано, а місцями навіть занадто. Сумніваюся, що в світі десь існують настільки безкомпромісні люди, яких описує Ренд, возвеличуючи їх над більшістю. Сама назва говорить про Атлантів, надлюдей серед людей. В реальному житті талановитих людей набагато більше і вони не такі ідеальні.

Більше віриться в образи антагоністів Атлантів - некомпетентних політиків, які прославляють ірраціональні ідеї, створюють видимість законності, підписуючи собі та державі смертний вирок. У наших широтах таких політиків можна зустріти на всіх рівнях державного апарату і їхній вплив на суспільство чорною смугою тягнеться в політичній історії від минулого до сьогодення. Існує думка, що кожний народ заслуговує на тих, кого має при владі, тому більшість громадян показана в книзі як аморфна маса, якої ніби і не існує, яка ні на що не впливає. Діють тільки бізнесмени та політики. Суперечна думка, одна із багатьох, які піднімає Айн Ренд в романі «Атлант розправив плечі».

Підтримати нас можна тут - Підтримати проект

Слава Славський

Головний редактор, книжковий пропагандист

Сторінки автора у соцмережах: Facebook , Twitter , Instagram

author photo