Еріх Марія Ремарк "Земля обітована"

21.07.2016

Переглядів: 2241

http://chytay-ua.com/

Це одна із останніх книг Ремарка, яка так і не була завершена. І справді, кінець цієї історії кожний додумає сам. Такий прийом зараз активно використовують у Голлівуді, можливо Еріх-Марія розумівся на тонкощах кіноіндустрії, або і не зумів знайти відповідний фінал.

Земля обітована – це земля де немає війни, або простіше – це США. «Обітованою» її зробили обставини, за інших умов, нормальних, вона така ж як і в Парижі, Берліні, Брюсселі, але не в цьому випадку.

Раніше я писав, що всі герої романів Ремарка – авантюристи. Тоді я забув додати, що майже всі вони емігранти. Як і сам Ремарк – це народ світу, постійні жителі дешевих готелів. Вони всюди гості, і не завжди бажані. Люди, життя яких ділиться на «до» і «після».

Більшість із них не хотіли повертатися до Німеччини. Занадто багато неприємних спогадів, втрат, смертей. Хоча пережитий гіркий досвід має властивість залишатися в нашій пам’яті пригодою. Ті, хто все таки мали бажання повернутися, керувалися почуттям помсти, за зруйноване життя.

Чи знайшли вони психологічний спокій на чужій землі? Кожен, сам для себе, не міг дати відповіді на це питання. Напевно спокій – це занадто коротке, в часовому сенсі, явище, в такому неспокійному світі.

Сюжет не занадто гострий, як це було у попередніх книгах. Скоріше вдумливий, дозволяє оцінити стан того, хто починає з нуля. Залишається тільки пам`ять та ті хто зуміли вижити.

Чому варто прочитати цю книгу?

1) Це Ремарк – вагомий аргумент для багатьох, подібних мені.

2) В книжці є персонажі з попередніх романів. Ви будете приємно здивовані.

3) Різноманітність героїв, яких об’єднує емігрантська доля. Багаті і бідні, молоді та старі, актори та антиквари, лікарі та письменники. Справжні герої, які витягли з лап війни сотні людей та звичайні заручники обставин. Історії кожного з них по-своєму цікаві.

4) Тут багато мистецтва, а ще комерції пов’язаної з ним. Коли професіонали своєї справи беруться за діло – це справжня вистава, або навіть битва.

Читайте також більше відгуків на книжки Ремарка: "На Західному фронті без змін","Тріумфальна арка",  "Ніч у Лісабоні", "Іскра життя".

Слідкуйте за нашими найцікавішими публікаціями в соціальних мережах Facebookі ВКонтакті  

Слава Славський

Головний редактор, книжковий пропагандист

Сторінки автора у соцмережах: Facebook , Twitter , Instagram

author photo