Володимир Лис "Діва Млинища"

19.04.2017

Переглядів: 2499

http://chytay-ua.com/

Cаме в тенетах любові заплуталися всі персонажі нового історичного роману-епопеї «Діва Млинища» Володимира Лиса. Книга є своєрідним «ідейним продовженням» роману «Століття Якова» і описує події життя і повороти доль мешканців волинського села Загоряни. Оповідь книги охоплює проміжок часу  довжиною в шість поколінь або ж три з половиною століття.

Читач із захопленням поринає не лише у світ історичного роману, де відбуваються війни, в яких вирішується майбутнє Європи, а й уважно стежить за ниткою сюжету, відтінками палких почуттів кохання та зради, любові чи ненависті, безмежної відданості чи, навпаки, спопеляючої байдужості…

В основі сюжету - історія декількох поколінь родини Терещуків (з половини XVII до XXI ст.). У вирішальні моменти життя мешканцям Загорян з`являється таємнича Діва у білому вбранні, щоб порятувати у небезпечній ситуації, допомогти знайти вірне рішення, «підказати»,  як зробити правильний вибір… Так, Діва показала селянам, де саме потрапили у пастку закохані Тетянка та Остап, яку для них наказала підготувати молода підступна графиня Ліонелла, щоб нагадати юнакові про свою зверхність та подолати вогник кохання до цього простого хлопця, адже цей вогник і досі жевріє із часів дитинства, хоч пихата графиня не бажає зізнатися у цьому навіть собі. Це відбувається за кілька днів до того, як Ліонелла піде під вінець з іншим, що рівня їй за суспільним становищем.

В історії кожного покоління родини є «любовний трикутник»: рекрут Панас добровільно йде на військову службу тривалістю 25 років замість Пилипа Буци заради того, щоб його кохана Параска була щасливою; сам він знаходить своє кохання зі східною красунею Асміне, однак, через багато років вертається до рідного села із малим сином без дружини, бо для неї родинні традиції стали важливішими за материнські почуття. До речі, для читача залишиться загадкою, чи простили брати необачний вчинок Асміне – її втечу з чужинцем заради кохання.

На мою думку, провідною темою роману, окрім карколомних поворотів колеса світової історії, в яких опинялося маленьке поліське село, є жертва заради любові. Ще одним свідченням цього є вчинок Микити, котрий заради свого давнього кохання до Ганусі застрелив не її коханого – вояка УПА Семена, а односельчанина Гната, котрий співпрацював із радянською владою і полював на «хлопців з лісу» (с. 172).

Заради благополуччя коханих герої книги вчиняють злочини, позбуваються малесенької донечки, яку односельці рятують із холоднечі лише дивом… чи то таємнича біла панна «своєю незримою присутністю оберігає від найстрашнішого – зради совісті…»?

Кілька розділів роману написані поліським діалектом, що доповнює атмосферу, увиразнює історичне тло, в якому живуть і діють персонажі.

Письменник настільки вміло зберігає інтригу, що читач до останньої сторінки не розуміє взаємозв`язків, мотивів, розв`язка у фіналі буде неочікуваною і настане несподівано швидко.

Хто ж відшукає старовинну родинну реліквію – мапу Млинища, намальовану у далекому Парижі у час Французької Революції? Чому її доведеться повертати власникові, аби його душа нарешті знайшла Вічний спокій у Царстві Небесному? Чому від успіху цього відчайдушного вчинку залежить життя та здоров`я Таміли?  І як старовина мапа, що кілька століть пролежала під стріхою батьківської хати, змінить життя історика – науковця Святослава Чишука? Все це Ви неодмінно маєте дізнатись, поринувши у калейдоскоп почуттів, вчинків, прикрощів і радощів таких різних людей, чиї долі «розлетяться світами, аби на початку XXI століття зійтися в рідному селі – і знову летіти вільними птахами…».

Пропонуємо також прочитати рецензію: Володимир Лис "Графиня"

Ігор Зіньчук

Філолог, автор рецензій на книги.

author photo