Очікування і реальність Форуму Видавців 2017

20.09.2017

Переглядів: 1576

http://chytay-ua.com/

Усі фото: з персональних сторінок соціальних мереж видавництв

Кожного року до Львова приїжджає величезна кількість людей, котрі катастрофічно залежні від книжок. А також усі видавництва і більшість українських письменників. Адже це Форум Видавців.

Цього року Читай.ua поспілкувався з деякими видавцями і піар-менеджерами видавництв (хто був у ці дні на Форумі, зрозуміє, що зустрітися і довго поспілкуватися з видавцями майже нереально) і поспілкувалися про сам Форум Видавців. 

Було 3 питання, а саме:
1. Як змінився Форум Видавців 2017 року?
2. Яким був покупець-читач цього року?
3. Щоб ви побажали відвідувачам наступного Форуму?

Коротко про головне!

Літературна агенція "DISCURSUS"

Розмовляли з Оксаною Карп'юк

1. Організаційно усе насправді набагато краще. Минулого разу усе було набагато не організованіше. Цього року молодці, зробили усе на вищому рівні. Багато нових видавництв, багато креативних стендів. І загалом якість книжок з кожним роком тільки кращає. 

2.Читачі стали більш вдумливіші. Кожного року все більше і більше приглядаються до книжок. І аудиторія стає вибагливішою. 

3. Побажала б брати з собою людей, які будуть за ними носити їхні покупки. І знаходити більше часу на читання усіх майбутніх книжок.

Видавництво "Комора"

Розмовляли з Мар'яною Хемій

1. Цього року ввели ще один день у програмі ярмарку, і насправді це була не дуже хороша ідея. Тому, що в цей день майже ніхто не купував книги, а усі видавці були на ярмарку. Чия це була ініціатива, і яка її була задумка, так ніхто і не розгадав. Видавці, у своїх фірменних футболках, спілкувалися біля стендів один одного. Зайшло декілька одіозних політиків, але обсяг продажів від цього аж ніяк не збільшився. Менше відвідувачів ніж минулого року.

2. Кожного наступного ярмарку читачі все більше підготовлені. Напевно вони цілеспрямовано, перед Форумом, читають підбірки найкращих книг, які рекомендують різні медіа. Люди мають свої списки, шукають конкретні видавництва, і зокрема полюють на новинки, ті, які найбільш рекомендовані. Але, звичайно, є й такі, які добре знають видавництво, і поповнюють колекцію тими книгами видавництва, яких у них ще не було.

3. Щодо організації презентацій, організатори роблять так, як це робиться у світовій практиці великих літературних фестивалів. Відвідувачам потрібно навчитися вибирати пріоритети, і іти на ті події, які їм подобаються. 

Yakaboo Publishing

Розмовляли з Оксаною Форостиною

1.Yakaboo Publishing засновано у жовтні минулого року, тож це наш перший Форум видавців як видавництва. Загальне враження - цього року менше відвідувачів ярмарку. У суботу на першому поверсі Палацу Мистецтв можна було вільно пересуватися. Плюс суб'єктивні враження: я колишня львів'янка, і цього року побачила значно менше знайомих, ніж на минулих форумах. Можливо, аудиторія переключила свою увагу на презентації та події, і книгарні та магазини вже стали альтернативою традиції щорічних "закупів". Переповнена Львівська опера на презентації Сергія Жадана говорить на користь цього припущення.

2. Я практично не відвідувала заходів і презентацій Форуму, тому мої припущення можуть бути викривленими. Форум різний: люди, які приходять на концерт "Хамерман знищує віруси", дуже відрізняються від абсолютної більшості людей на ярмарку. Напевно, коректно буде сказати, що покупець-читач був чутливим до ціни.

3. Думаю, львів'янам насамперед потрібно визначитися, чи потрібен їм Форум видавців і в якому форматі. У теперішньому форматі він точно потрібен Олександрі Коваль і команді Форуму, він потрібен видавцям, але на цей момент складно розшифрувати ті сигнали, які ми отримуємо як зворотній зв'язок, можливо, через фрагментованість аудиторії. З одного боку, можливою є успішна презентація для бізнес-аудиторії о 10 ранку у будній день, вщент заповнена Львівська опера на презентації письменника, який ще десять років тому був відомий переважно серед зацікавленої аудиторії, а з іншого, є ознаки вразливості тих середовищ, заради яких взагалі варто їхати на Форум. Маю на увазі ситуацію з книжкою "Майя та її мами", коли кільком місцевим марґіналам вдається перехопити усю медійну увагу і створити не дуже привабливий контекст, ніби все це свято відбувається у місті мракобісів. У результаті авторка, видавці й організатори витрачають енергію на безпеку і захист, місцеві середовища - на виправдовування, хтось зловтішається, і кілька упирів щасливі, бо привернули до себе увагу. Скандали і випади агресії траплялися й раніше, але вони не привертали уваги на рівні країни, і до питань безпеки не доходило, якщо не помиляюся, це порівняно новий виклик. Іронія в тому, що місто з однією з найпросунутіших муніципальних піар-команд в країні, має на руках іміджеві втрати.

Якщо коротко, то ті середовища, яким Форум завжди був потрібен найбільше, виглядають (тобто ззовні так видається) загроженими. Думаю, про що треба говорити львів'янам, а нельвів'янам виявляти більше емпатії та самокритичності.

Видавництво Жупанського

Розмовляли з Олексієм Жупанським

1. Змінився принцип відбору книжок переможців Форуму Видавців. Тобто, тепер це по номінаціях. З'явилися окремі напрямки, як приклад, українська художня література, non-fiction, історична. Так само принцип судівста, форум розбив на різні міста. Тобто в кожному місті, в кожному культурному центрі України, окремо обирається журі, котре уже обирає в своїх номінаціях книжки. І на мій погляд це позитивна зміна. Адже зміни - це завжди цікаво. Особливо у цьому випадку, щоб не було ось такої старості, з року в рік. В плані організації я ніяких змін не побачив.

2. Наплив читачів-відвідувачів дещо менший, ніж минулого року. Це суб'єктивні такі враження.

3. Наступного року знову прийти сюди, щоб ми тут усі зустрілися і ми їм показали те, над чим ми цілий рік працювали. А вони змогли б це оцінити.

Наш Формат

Розмовляли з Інною Сокоренко

1. Подобається, що люди зацікавлені, відвідують презентації і активно долучаються до дискусій. Не дуже подобається, в порівняні з Арсеналом, саме розміщення. Там (на Арсеналі) зручніше, тому, що усе в одній локації, все в одному місці. Зручно, як і спікерам, видавцям, так і відвідувачам. Тут же усе в різних місцях. Не дуже зручно. 

2. Люди приходять уже підготовленими, зі списками бажаних книжок.

3. Я б порадила заздалегідь вибрати події, на яких бажають побувати. Тому, що оскільки вони не в одній локації, то на це потрібний час. Заощаджувати свій час.

Видавничий центр "Академія"

Розмовляли з Анею Яблучною

 

1. Кожен Форум стає все більш мистецьким. Такі змін зрозумілі, бо сучасну аудиторію треба чимось дивувати, приваблювати. Але така величезна кількість подій навіть вганяє в фестивальний ступор, коли не знаєш, куди піти і кого слухати.

2. Читач вимогливий і має свою думку стосовно книг. Хтось розуміє вкладені зусилля і якість видання, легко віддаючи 300-400 грн за книжку, а хтось носиться зі своїм скептицизмом і пише пости у фб. Останніх, на щастя, все менше.

3. Не переставайте любити книжки. Це те, що додає смаку в наше життя.

Редакція Читай

Редакція літературного порталу Читай

author photo