Фільми на новорічні свята

02.01.2021

Переглядів: 3142

http://chytay-ua.com/

Добіг до кінця ненависний 2020-ий. Віддзвеніли бокали, відшелестіло ігристе (чи відбулькало, що в кого є із міцнішого), в холодильнику салати, на столі роздерті картонки від солодких подарунків, в склянці боржомі…

Прийшов час для того, щоб сісти у своє найзручніше м'якеньке кріселко (диванчик теж згодиться) і увімкнути…. А що, власне, дивитися на святах і канікулах?

Якими мають бути фільми на довгі дні зимового відпочинку? Комусь буде цікавий стоп'ятсотий список всім відомих і давно переглянутих стрічок? Так можна і до "Іронії долі" (ну гаразд, до "Міцного горішка") дописатися. 

Укласти список стрічок, де дія відбувається взимку? Можливо, але в холодну пору року багато чого може статися, що не має жодного стосунку ні до святкового настрою, ні до приємного перегляду саме під час зимового відпочинку. 

То, може, зимові горори? Ні. Цих списків також повно, в тому числі на українських ресурсах. (Наприклад, на одному із українських сайтів в аналогічному списку авторка віднайшла фільм, знятий за менше ніж мільйон доларів, але він і досі, вже понад два тижні від перегляду, засів у голові, "Остання зима" його назва, але це і близько не фільм на канікули). 

Вирішено! Список буде, власне, як і завжди, дуже суб'єктивним і не прив'язаними до сніжинок, ялинок і Санта-Клаусів. Тому що свята - вони перш за все в серці (австралійці і чілійці ж якось святкують Різдво влітку?). Стрічки підібрані виключно за критерієм подарувати кілька годин приємного настрою, коли на обличчі посмішка, а в руках мандаринки. 

Список підбирався з огляду на те, що під час зимових канікул діти вдома, тому на 18+ розраховувати в цій добірці не варто.

Фільм #1

«Едді орел» (Eddie the Eagle). Рік: 2016, режисер: Декстер Флетчер

Едді орел 2016 постер

Чому в списку

Почнемо із сезонного. А традиційний новорічний сезон - зима. А зимою що роблять (коли не те, що зараз, а є мороз і сніг)? Правильно. Займаються зимовими видами спорту. Ковзани, санчата, лижі… От про останні і поговоримо. Фільм в яскравій, невимушеній манері, з гумором, розповідає історію лижника-невдахи Майкла Едвардса (Едді), який раз по разом зазнає поразок у своїх мріях потрапити на Олімпійські Ігри, але не здається, як Гамлет, під ударами долі і, як каже наш Каменяр, лупає сю скалу далі і далі. Він смішний, незграбний, має проблеми з зором, але його сила волі гори верне. А на шляху йому допомагає тренер-алкоголік. 

Едді грає Терон Еджертон, а тренера - Росомаха-Логан-Ґ'ю Джекман. Кажете, таке вже було? А ні. Такого не було. Саме Едді змусив олімпійський комітет переглянути правила змагань. І назавжди засів у серцях тих, хто кіно подивиться. А якщо прізвище режисера вам ні про що не каже, то я нагадаю. Флетчер в молоді роки був актором у Гая Річі, а як режисер взявся дознімати і доробляти за Сингером «Богемну Рапосодію», і вже після того зробив «Рокетмена». 

А ще там є Крістофер Вокен. 

Фільм #2

«Форд проти Феррарі» (Ford vs Ferrari). Рік: 2019, режисер: Джеймс Менґолд

Форд проти Феррарі 2019 постер

Чому в списку

Про Менґолда-режисера я вже писала в статті, де згадувала його стрічку «Перерване життя». Лише зазначу, що він явно прогресує і йде своїм шляхом, показуючи нам то Хоакіна Фенікса, що співає кантрі, то знімаючи «Логана» із нестандартним старіючим Росомахою, то от тепер знявши фільм про гонку Ле Манс, і протистояння команди американських конструкторів і команди Феррарі. 

Свої п'ять копійок щастя отримають маркетологи, оскільки одним із персонажів є Лі Якокка, так так. Той самий. Його грає Джон Бернтал (його ще можна бачити в «Вітряній річці» і серіалі «Каратель»). 

Але не Бернталом єдиним. Головні ролі у фільмі грають Мет Деймон і Крістіан Бейл. Перший заради ролі вагу набирав, а другий худав. Але їм до жорстких дієт не звикати. А ще багатьом буде знайома акторка, що грає дружину впертого і талановитого героя Бейла, – її, можливо, ви пригадаєте за роллю попаданки в серіалі «Чужоземка». 

Але актори акторами. Вони не головне тут. Тут першу скрипку грає реальна історія, помножена на крутий динамічний і неочікуваний (для тих, хто не ліз у Вікіпедію і не цікавиться історією гонок) сюжет. У дедлайни і протистояння конструкторів віриш. Співчуваєш. Фільм про дружбу і родину. Він красивий, душевний, тримає.

Фільм #3

«Битва з моєю родиною» (Fighting with My Family). Рік: 2019, режисер: Стівен Мерчант

Битва з моєю родиною постер

Чому в списку

Так, знову. Знову біографічний фільм. Правдива історія, цього разу про британську рестлерку Пейдж (це її псевдо, насправді вона Сарая Джейд Бевіс). 

Фільм знятий в легкому комедійному ключі, в рейтингах англомовного кіно входить в сотню кращих фільмів десятиліття між іншим. 

Возрадійте, фанати «Форсажів»! У фільмі навіть Скала Двейн Джонсон є, щоправда, в камео. Фільм захопливо, легко і невимушено розповідає історію про те, як маленька дівчина із провінції пробивала собі дорогу у спорті. І, як і в попередніх стрічках зі списку, особливий акцент на родині. 

А хто ж грає тут? На головній ролі Флоренс П'ю, наймолодша номінанта на жіночого Оскара минулого року. Її брата грає Джек Лауден (в «Дюнкерку» Нолана він був збитим пілотом, в британській «Війні і мирі» - Ніколаєм Ростовим а в «Двох королевах» - чоловіком Марії Стюарт). Матусю їхню відіграє Ліна Хіді (ака Серсея Ланністер). 

Але, оскільки усі фільми в добірці йдуть у спеціальному порядку, то цей пов'язаний із попереднім через режисера. Стівен Мерчант тут режисер, сценарист і продюсер. Де ви могли його бачили? В «Логані». Там він грав світлобоязкого блідого Калібана. А ще він був у «Кролику Джо-Джо» в ролі нациста, що проводив обшуки. 

Фільм #4

«Я, Тоня» (I, Tonya). Рік: 2017, режисер: Крейг Гіллєспі

Я Тоня постер фільму

Чому в списку

Серед перелічених картин цю багато хто вже бачив. Але якщо хтось ще ні - то на зимові свята саме час. Фільм про фігуристку, знятий з чорним гумором, деконструкція типового жанру про "шлях до успіху". 

У Тоні Гардінг все з самого початку пішло не так, як треба. А із попереднім фільмом у списку картину пов'язує згадані там «Дві королеви». І там, і тут є чи не найгарніша акторка свого покоління, Марґо Роббі. 

Цікавий факт: того року, коли у Тоні Гардінг відбулися доленосні події, вся Україна спостерігала за нашою Оксаною Баюл, яка, власне, тоді і стала переможницею. 

Окрім Марґо, в фільмі чи не кращу донині свою роль грає Себастіан-Бакі Стен. Ну і так, фільм знову повертає на тему родини, лінія Тоні з мамою безцінна. 

Ну і про режисера. Крейг Гіллєспі навряд чи відомий, проте його роботи дуже цікаві, як-от «Проти шторму» чи «Ларс і справжня дівчина». 

Фільм #5

«Готель «Гранд Будапешт» (The Grand Budapest Hotel). Рік: 2014, режисер: Вес Андерсон

Готель Гранд Будапешт 2014 постер

Чому в списку

Тут тексту буде найменше. Фільм типового Андерсона, з неймовірним сюжетом і акторським складом, що засліплює очі. Прізвища я тут напишу, шкода що свого часу ця картина програла на Оскарі «Бьордмену» Іньярріту. Ось актори: Файнс, Тільда Свінтон, Едвард Нортон, Едріен Броуді, Джуд Лоу, Білл Мюррей, Уіллем Дефо, Джеф Голдблюм і ще багато-багато...

Фільм #6

«Всередині Льюїна Девіса» (Inside Llewyn Davis). Рік: 2013, режисери Джоел та Ітан Коени

Всередині Льюїна Девіса 2013 постер 

Чому в списку

Легке і приємне кіно, в жанрі трагікомедії від братів Коенів. Що ще треба для щастя? Як мінімум уточнення, що фільм ще й про музику, оскільки розповідає історію Льюїна Девіса, музиканта, що ледве зводить кінці з кінцями у великому і похмурому Нью-Йорку. І все начебто в нього погано, але дивимося на жанр стрічки і розуміємо, що фільм насичений гумором і іронією. А також попри всі негаразди дарує відчуття свята і залишає приємний післясмак. Актори. Ви досі не знали, що Оскар Айзек живе музикою? Тепер довідаєтеся. А ще з'явиться Тімберлейк і Адам Драйвер. І котик. Без котиків в таких фільмах ніяк не можна. 

Особливо відчувається комедія в тому, що поета-бітника грає той самий Гарет Хедлунд (той, що був в головній екранізації головної бітник-книги "На дорозі" Керуака). Якщо відсилки, то по повній. Які бітники, запитаєте ви? Ну такі, бо дія відбувається в 1961 і головний герой співає пісню для президента Кеннеді. Коени такі Коени. 

А про фільм про бітників (Керуака, Гінзберга і компанію) можна почитати тут.

Фільм #7

«Що ми робимо в темряві» (What We Do in the Shadows). Рік: 2014, режисер: Тайка Вайтіті

що ми робимо в темряві фільм постер

Чому в списку

Прив'язка до фільму №3 з нашого списку. Згаданий "Кролик Джо-Джо", який ну ніяк не може бути в цьому списку, виводить нас на режисера і актора Тайку Вайтіті. Ця людина від самого народження не мала жодного шансу бути стандартною. Народитися від батька-маорі і мами-єврейки - це вибухова комбінація (дівоче прізвище мами Коен, підводка до попереднього фільму). 

А в нашому списку його попередня робота, фільм, знятий Новою Зеландією в стилі псевдодокументалки про такий собі гуртожиток вампірів в Веллінгтоні. В усіх вампірів своя історія, але головна тема зосереджена на їхньому побуті і щоденних справах. А ви думали легко бути Владом Дракулою, живучи на орендованій хаті в сучасному місті? Фільм у рік виходу був настільки приголомшливим, що посів вищі місця в топах комедій. Дуже яскраво, дотепно і весело до сухих зубів. 

Ну і так, коли Тайка знімає заради грошей, в нього виходить «Тор Рагнарьок» і серії «Мандалорця». Коли заради душі – «Кролик Джо-Джо» і «Що ми робимо в темряві». 

Фільм #8

«Любов – хвороба» (The big Sick). Рік: 2017, режисер: Майкл Шоволтер

Чому в списку

Мабуть, найлегше і найприємніше кіно з усього списку. Романтична комедія і я б його не додала, якби це кіно не було настільки легко і приємно дивитися. Та і номінацію за кращий сценарій на Оскарі першому-ліпшому не дають, погодьтеся. 

То що ж так сподобалося критикам? А відповідь на це питання очевидна: сценарист, він же виконавець головної ролі, взяв і написав історію власного життя, вивернув душу, приправивши це дотепним гумором. 

Про що ж сюжет? У головного героя, іммігранта з Пакистану, купа проблем: його періодично приймають за терориста, кар'єра коміка летить в трубу, та й ще доводиться переховуватися від родини через те, що зустрічається з дівчиною з Чикаго, не мусульманкою. Однак, справжні проблеми починаються після того, як дівчина несподівано впадає в кому, і в лікарні він стикається з її батьками .. Звучить дивно, але все це правдива історія життя сценариста і актора Кумейла Нанджіані.

А мені у фільмі подобалася тема його стосунків з тещею у виконанні Голлі Гантер. Я її люблю від часів фільму «Піаніно». 

Фільм #9

«Два папи» (The Two Popes). Рік: 2019, режисер: Фернанду Мейрелліш

Два папи постер фільму 2019

Чому в списку

Фільм бразильського режисера, що вразив усіх в минулому році. Історія того, як попередній папа римський зрікся влади і передав всі справи своєму наступнику, нинішньому папі родом з Аргентини. Історія про те, як традиційні устої поступаються місцем сучасним поглядам, і про те, що навіть найконсервативнішу організацію в світі можливо реформувати в ногу з часом. А ще про те, що нема людини без трагедії в минулому, нехай це навіть папа родом із далекої (відносно Риму) латиноамериканської країни. 

Стрічка після виходу стала хітом. Виконавці головних ролей - Ентоні Гопкінс і Джонатан Прайс - отримали оскарівські номінації. Дивитися на їхні діалоги - безцінно. Фільм на 10 з 10. Про віру, про подих часу і внутрішню силу, яка може поєднуватися з гнучкістю. 

Джонатан Прайс, нехай і в поважному віці, але хоча б номінацію отримав. Так, авторка пам'ятає його ще по фільму антиутопії Террі Гілліама («Бразилія»). А з не таких давніх ролей - він був батьком Елізабет із «Піратів Карибського моря», а також Дон-Кіхотом ще в одному фільмі Гілліама («Людина, що вбила Дон-Кіхота»). 

Фільм #10

«Безтолкові» (Clueless). Рік: 1995, режисер: Емі Гекерлінг

Безтолкові фільм постер

Чому в списку

Список був би неповним хоча б без одної стрічки, знятої поза межами 2010-2020. І на цьому вакантному місці розмістилося культове кіно 90х, у нас назване "Безтолкові". І так, більшість знавців сходиться у поглядах, що це найкраща адаптація книги "Емма" від Джейн Остін. (Про найновіше кіновтілення книги - читайте тут). 

Знову неперевершена робота з текстом, перенесення подій із початку 19 століття у кінець двадцятого. Блискуча робота над образами, втілення яких поручили Алісії Сільверстоун і Полу Радду. Як тоді виглядала Алісія, можна побачити в кліпі гурту Аеросміт (те саме Крейзі, де ще знялася донечка фронтмена гурту Лів Тайлер). А Пол Радд нині більш за все прославився марвелівською роллю Людини-Мурахи, обличчя в нього майже те саме. І на ньому можна було б і не зупинятися, якщо не згадати, що прізвище його не Радд, а Рудницький. Це вже цікавіше. Ідіть погугліть. А фільм вийшов чудовий. І смішний. І наївний. І так, дивитися, як у фільмі героїня замовляє одяг по інтернету, - дуже кумедно.

А сюжет - він усім відомий. Головне - адаптація. 

Бонус

«Лего Бетмен». Рік: 2017, режисер: Кріс МакКей

лего бетмен мультфільм постер

Кращий вибір для півторагодинного сміху для батьків і дітей. Одне уточнення: батьки повинні хоч трошки орієнтуватися у всесвіті Джокера/Бетмена/DC. Коли автор вперше дивилася цей (мульт)фільм, вона була вражена. Наскільки майстерно, будучи максимально обмеженими в засобах, автори змогли створити цікаву історію, донести головну ідею, і все це насичити неперевершеним гумором, причому одразу на двох рівнях:  на дитячому і на дорослому. 

Власне, це не всі фільми з таким настроєм, але. Але варто знайти в собі сили зупинитися вчасно. Зупинитися зі списком, озирнутися, побачити сховище мандаринок і, як персонаж зі згаданого фільму («Ніч страху»), накинутися на них!

Алла Міліневська

Люблю кіно в усіх його проявах. Трохи пишу. Намагаюся ділитися своїм кінодосвідом з друзями і тими, хто зі мною на одній хвилі

author photo