24 правила життя Джордана Пітерсона

19.07.2021

Переглядів: 1185

http://chytay-ua.com/

Що можна сказати про сучасного психолога, книжки якого продаються мільйонними тиражами, а на живі виступи у всьому світі приходять по декілька тисяч слухачів? По-перше, те, що він уміє вдало висловлюватися. По-друге, те, що сказане ним чіпляє слухачів, причому багатьох. І ось, прочитавши дві його книги, ви починаєте розуміти причини їхньої успішності. Написане стосується вас і людей навколо. Написано так, щоб у певний момент кожний з нас десь впізнав себе. Усе описане навряд чи вдасться осягнути, автор порушує занадто широкий спектр тем, наводить багато прикладів та власних припущень. А іноді висловлюється дуже абстрактно, застосовуючи релігійні чи філософські поняття, в яких складно розібратися. 

Найімовірніше, більшість людей в Україні дізналися про Джордана Пітерсона не завдяки літературі. Його головним способом популяризації став YouTube. Якби глядачам не здалося цікавим те, про що він говорить на відео: читаючи лекції, приймаючи участь у дебатах чи даючи інтерв'ю, - можливо, ми б ніколи не побачили його книги в українському перекладі.

Пітерсона в певних колах вважають особою неоднозначною, однак це не має відлякувати, особливо у світі, де все важче знайти щось однозначне. Деякі критики стверджують, що Пітерсон занадто жорсткий у своїх висловлюваннях. Я б назвав це по-іншому: він не боїться висловлюватись про жорсткість життя. Важко не погодитися, що воно зовсім не гладеньке. Ми не живемо в раю, наша біологія не бездоганна, ми не обираємо де і ким народитися, а відносини в соціумі іноді стають справжнім випробуванням. Проте критики автора закидають йому не лише "жорсткість", але і псевдонауковість, і, по правді кажучи, не без підставно.

Читайте також: Знання врятує людство

Якщо коротко: за словами автора, наше буття складається з ладу та хаосу, які присутні чи не в кожному кроці і виборі. І щоб максимально позбутися хаосу у своєму житті і досягти ладу, необхідно докладати важких і рішучих зусиль, дотримуючись певних правил. Люди ж, які відмовляються або з певних причин не здатні підтримувати лад у власному побуті, потрапляють під вплив хаосу та деструктиву, який руйнує життя. Насправді, ця думка про дуальність буття стара як світ, проте доволі актуальна на більшості його територіях. 

Щастя, як всеохопне поняття, є основною ознакою вдалого життя. На противагу - нещасливе життя є синонімом хаосу. Можливо, саме тому ці книги такі популярні. Багато хто (а скоріше, усі) особисто знайомі з хаосом в цьому сенсі. Більшість книг масової популярної психології кажуть: життя прекрасне, тобі лише варто розібратися з власними думками, ставити цілі і все налагодиться. Пітерсон каже: ні, життя непроста річ, і щоб воно стало прекрасним, потрібно дуже старатися протягом усієї дистанції, аж до смерті. В цьому важко не погодитися з автором.

Як клінічний психолог Пітерсон наводить багато випадків із професійної практики. Тобто він не лише теоретик, уважний спостерігач, але і практик з не малим досвідом, наскільки можна зрозуміти з книжок. Кожне з 24-х правил підкріплюється реальними історіями людей, життя яких перетворилося на хаос. А також тим, як автор застосовує ці правила у власному бутті.

У цій книзі багато відсилок до релігійних і міфологічних історій. Однак не варто робити поспішних висновків тим, хто не вважає себе релігійною людиною. Ці історії Пітерсон аналізує з точки зору психолога, відкриваючи приховані сенси і меседжі. Це справді цікаво читати. І в цьому одна із причин його популярності - релігіних людей все ж більшість. Але знову ж таки, його релігійні підтексти здаються занадто розмитими і звучать не переконливо, як на мене.

Наостанок хочеться трохи сказати про відвертість, яка також підкуповує певну кількість слухачів та читачів. Джордан Пітерсон постає перед нами не лише як успішний психолог і професор, але і як сімейний чоловік. Історія його родини дуже непроста. Його сім‘я боролася з різними хворобами – фізичними і психологічними, – і бореться до цього часу. Про деякі подробиці цієї боротьби він відверто розповідає читачам. А відвертість викликає довіру, погодьтеся.

Читайте також: Кадзуо Ішіґуро «Не відпускай мене»

Підтримати проект

Слава Славський

Головний редактор, книжковий пропагандист

Сторінки автора у соцмережах: Facebook , Twitter , Instagram

author photo