24 правила життя Джордана Пітерсона

19.07.2021

Переглядів: 236

http://chytay-ua.com/

Що можна сказати про сучасного психолога, книжки якого продаються мільйонними тиражами, а на живі виступи у всьому світі приходять по декілька тисяч слухачів? По-перше, те, що йому є що сказати. По-друге, те, що сказане ним чіпляє слухачів, причому багатьох. І ось, прочитавши дві його книги, ви починаєте розуміти причини їхньої успішності. Адже написане стосується вас і людей навколо. Усе описане навряд чи вдасться осягнути, автор підняв занадто широкий спектр тем для обговорення. Однак, у деяких частинах книги, ви точно впізнаєте себе.

Найімовірніше, більшість людей в Україні дізналися про Джордана Пітерсона не завдяки літературі. Його головним способом популяризації став YouTube. Якби глядачам не здалося цікавим те, про що він говорить на відео: читаючи лекції, приймаючи участь у дебатах чи даючи інтерв'ю, - можливо, ми б ніколи не побачили його книги в українському перекладі.

Дж. Пітерсона в певних колах вважають особою неоднозначною, однак це не має відлякувати мислячих людей, особливо у світі, де все важче знайти щось однозначне. Однозначніше виглядає небажання багатьох людей отримувати нові знання, розвиватися і робити цей світ якщо не кращим, то принаймні не гіршим. І про причини такого небажання ви теж прочитаєте у цих книгах.

Деякі критики стверджують, що Пітерсон занадто жорсткий у своїх висловлюваннях. Я б назвав це по-іншому: він не боїться рубати правду-матінку про жорсткість самого життя. Важко не погодитися, що воно зовсім не гладеньке. Ми не живемо в раю, наша біологія не бездоганна, ми не обираємо, де і ким народитися, а відносини в соціумі іноді стають справжнім випробуванням. Той, хто так характеризує дану книгу, найвірогідніше робить висновок на основі власного глибоко вкоріненого світогляду. Або через якісь причини не помічає неоднорідної реальності світу.

Читайте також: Знання врятує людство

Якщо коротко: за словами автора, наше буття складається з ладу та хаосу, які присутні чи не в кожному кроці і виборі. І щоб максимально позбутися хаосу у своєму житті і досягти ладу, необхідно докладати важких і рішучих зусиль, дотримуючись певних правил. Саме такими правилами він ділиться з читачами. Люди ж, які відмовляються або з певних причин не здатні підтримувати лад у власному побуті, потрапляють під вплив хаосу та деструктиву, який руйнує життя.

Щастя як всеохопне поняття є основною ознакою вдалого життя. На противагу - нещасливе життя є синонімом хаосу. Можливо, саме тому ці книги такі популярні. Багато хто (а скоріше, усі) особисто знайомі з хаосом в цьому сенсі. Більшість книг популярної психології кажуть: життя прекрасне, тобі лише варто розібратися з власними думками, ставити цілі і все налагодиться. Пітерсон каже: ні, життя непроста річ, і щоб воно стало прекрасним, потрібно дуже старатися протягом усієї дистанції, аж до смерті.

Як клінічний психолог Пітерсон наводить багато випадків із професійної практики. Деякі з них насправді захоплюють, особливо ті, вирішення яких затягується на роки. Тобто автор не лише теоретик, уважний спостерігач, але і практик з колосальним досвідом. Кожне правило з книги підкріплюється реальними історіями людей, життя яких перетворилося на хаос. А також тим, як автор застосовує ці правила у власному бутті.

У цій книзі багато відсилок до релігійних і міфологічних історій. Однак не варто робити поспішних висновків тим, хто не вважає себе релігійною людиною. Ці історії Пітерсон аналізує з точки зору психолога, відкриваючи приховані сенси і меседжі. Це справді цікаво читати.

Наостанок хочеться трохи сказати про відвертість. Джордан Пітерсон постає перед нами не лише як успішний психолог і професор, але і як сімейний чоловік. Історія його родини дуже непроста. Його сім‘я боролася з різними хворобами – фізичними і психологічними, – і бореться до цього часу. Про деякі подробиці цієї боротьби він відверто розповідає читачам. Відвертість викликає довіру, погодьтеся.

Читайте також: Кадзуо Ішіґуро «Не відпускай мене»

Слава Славський

Адмін Telegram, Facebook, книжковий пропагандист. 

Сторінка автора в Facebook

author photo
poster