ЧИТАЙ КЛАСИКІВ. Книги Степана Процюка

08.02.2022

Переглядів: 609

http://chytay-ua.com/

Ми переконані – читання є важливим елементом у суспільних взаємовідносинах. Немає значення, скільки книг ви читаєте за окремий період – має значення, що таки читаєте. Від декількох книг до декількох десятків, а то й сотень книг за рік. Такі-от цифри важливі для формування читацької культури українців. Хтось кладе цеглину в цей фундамент, хтось десять, але будують усі. Це спільне будівництво письменників, перекладачів, видавців, редакторів, коректорів, ілюстраторів і, звісно, – читачів. Усі роблять важливу справу.

Ми запроваджуємо новий спецпроєкт «Читай класиків». Ним ми хочемо звернути увагу на книги, проєкти і людей, які своєю працею знайомлять нас з українською літературою, культурою, письменниками і видатними постатями минулого та сьогодення. Українські класики часто недооцінені, українські сучасники часто маловідомі. Сподіваємося, цей проєкт стане для когось відкриттям чогось нового та цікавого.

І перший випуск спецпроєкту ми хотіли б присвятити українському письменнику, літературознавцю, автору багатьох біографічних романів Степану Процюку і його двом книгам есеїв про письменників і суспільство: «Відкинуті і воскреслі» та «Гіркий світ, солодкий світ».

Власне, ідея цього літературного експерименту з’явилася саме під час читання однієї з них. На сторінках цих книг – есеї про українських зірок культурного небосхилу. Попри те, що їхні людські життя уже згасли, сила таланту продовжує освітлювати творчий спадок крізь віки. На кожному героєві есею – відбиток їхнього часу. Найстрашнішим виявився відбиток двадцятого століття, яке для українців було особливо трагічним.

Не виключено, що так званий середньостатистичний читач не розпізнає усіх згаданих в есе прізвищ. «Скасування» талановитих і відважних представників українського народу було державною політикою на нашій території впродовж тривалого часу. Навіть достатньо читаючі люди (до яких ми відносимо і себе), почують про когось уперше. Цей факт лякає. Адже те, що ми можемо жити в незалежній державі, розмовляти рідною мовою чи взагалі існувати в принципі – заслуга, серед іншого, цих «відкинутих і воскреслих» імен. То як ми можемо їх не знати?

Вивчення минулого – це один із способів усвідомлення теперішнього. Степан Процюк знаходить нитки причинно-наслідкових зв’язків та зводить їх докупи. Багатьом українцям бракує не просто розуміння, а елементарного знання. На державному рівні згадують хіба найвідоміших, та й то лише у дати їхніх народин чи смерті. Без знання сильних і талановитих людей минулого важче виховувати сильних і талановитих для теперішнього і майбутнього.

«Читай класиків» – про минуле, з якого постало сьогодення; про любов людську і національну; про ненависть до катів і невігласів; про талант світового масштабу, закинутий у тюремну камеру; про новаторів літератури і суспільних ідей; про тих, хто не зламався і кого зламали; про тих, хто вижив, і тих, хто ні.

Відгук на книгу«Відкинуті і воскреслі. Есе про письменників і суспільство»

Відгук на книгу«Гіркий світ, солодкий світ»

Замовити книжки Степана Процюка

Підтримати проект

Слава Славський

Головний редактор, книжковий пропагандист

Сторінки автора у соцмережах: Facebook , Twitter , Instagram

author photo